GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA #1

GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA

#1 15-19 lutego 2021

30. rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej

15 lutego 2021 r. mija 30 lat od momentu, kiedy prezydenci Polski – Lech Wałęsa i Czechosłowacji – Václav Havel oraz premier Węgier – József Antall, podpisali na zamku w Wyszehradzie na Węgrzech Deklarację o współpracy Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej. We wtorek rozpoczął się dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej. Również z okazji tego wydarzenia do obiegu trafił międzynarodowy znaczek pocztowy emisji „30. rocznica utworzenia Grupy Wyszehradzkiej”.

29,6 mld złotych na wsparcie w 2021 roku

We wtorek 16.02, rząd przyjął strategię na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030. Strategia ma na celu zwiększyć poziom uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami we wszystkich sferach życia – zarówno w życiu społecznym, jak i w zawodowym. Strategia zakłada realizację 113 działań. Szacuje się, że rząd w ramach strategii przeznaczy 29,6 mld zł, wysokość środków na realizacją poszczególnych projektów będzie ustalana corocznie przez Radę Ministrów.

Ponad 31 mln zł na rozwój cyfrowy domów kultury

Projekt „Konwersji cyfrowej domów kultury” kierowany jest do samorządowych instytucji kultury. Głównymi celami są m.in. wzrost kompetencji pracowników w zakresie edukacji kulturalnej oraz doposażenie pomieszczeń w odpowiedni sprzęt. Docelowo wsparcie ma otrzymać 200 samorządowych instytucji kultury. Projekt Konwersja cyfrowa domów kultury będzie realizowany w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Ngozi Okonjo – Iweala nową dyrektor generalną WTO

15 lutego br. państwa członkowskie Światowej Organizacji Handlu na stanowisko dyrektor generalnej organizacji wybrały Nigeryjkę Ngozi Okonjo – Iwealę. Jest pierwszą kobietą i przedstawicielką Afryki na tym stanowisku. Nowa dyrektor skupi się na zwalczaniu pandemii COVID-19, reformie WTO i łagodzeniu skutków rywalizacji Stanów Zjednoczonych i Chińskiej Republiki Ludowej. Możliwe zwiększenie znaczenia interesów najsłabiej rozwiniętych członków organizacji może oznaczać ożywienie negocjacji wrażliwych dla Unii Europejskiej.

Dziennikarki skazane na 2 lata pozbawienia wolności

Zatrzymane 15 listopada reporterki Biełsatu Kaciaryna Andrejewa i Darię Czulcową relacjonujące spotkanie upamiętniające śmierć Ramana Bandarenkę, zostały skazane przez sąd w Mińsku na 2 lata pozbawienia wolności za “organizację zamieszek”. Jest to pierwszy białoruski proces skazujący dziennikarzy w sprawie karnej związanej z protestami przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich.  

 John Godson chce zostać prezydentem Nigerii

Były poseł na Sejm RP, John Godson poinformował, że będzie kandydować na urząd prezydenta w powszechnych wyborach w Nigerii w 2023 roku i zastąpić obecnego prezydenta Muhammadu Buhari. Swój program będzie opierał o powszechną i bezpłatną edukację.

Godson pochodzi z Nigerii. W latach 90. przeniósł się do Polski, by kilka lat później uzyskać obywatelstwo Polskie. W 2010 roku po raz pierwszy został posłem. W 2015 roku wrócił do Nigerii, gdzie zarządza 600-hektarową farmą, zajmuje się hodowlą świń i bydła.

Europejski Trybunał Praw Człowieka żąda uwolnienia Aleksieja Nawalnego

Aleksiej Nawalny od 17 stycznia przebywa w areszcie tymczasowym. Jak poinformowali współpracownicy rosyjskiego opozycjonisty, Europejski Trybunał Praw Człowieka żąda od władz Rosji jego uwolnienia. 

Adwokaci Nawalnego wystąpili do Trybunału o zastosowanie nadzwyczajnego rozwiązania i wzięcie opozycjonisty pod ochronę.  Na podstawie 39 reguły regulaminu, Europejski Trybunał Praw Człowieka może w nadzwyczajnej sytuacji zażądać wypuszczenia na wolność osoby, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, iż zagrożone jest jej życie i zdrowie. Rosja odmawia wykonania orzeczenia.

Więcej informacji na stronach:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja
https://www.gov.pl/web/premier
https://www.pism.pl/
https://www.prezydent.pl/
https://www.pap.pl/
Admin

Leave a reply