GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA 2/10

11 – 15 października 2021

Spotkanie przedstawicieli państw V4 i Egiptu

W dniu 11 października br. odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich V4 z ministrem spraw zagranicznych Egiptu Samehem Shoukrim. Polskiej delegacji przewodniczył Minister Mariusz Błaszczak.
Omówiono sytuację w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północno-Wschodniej, a także w Europie Środkowej i na Bałkanach Zachodnich, w tym nielegalne migracje i terroryzm. Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania podkreślił, że Polska dostrzega szczególną rolę, jaką Egipt odgrywa w regionie wschodniego Morza Śródziemnego.

Prezydent spotkał się z Kierownictwem Partii Republikańskiej

W poniedziałek 11 października Kierownictwem Partii Republikańskiej spotkało się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Tematem rozmów były plany działań Partii Republikańskiej w ramach Zjednoczonej Prawicy i współpracy z prezydentem w zakresie projektów legislacyjnych. 

Wideokonferencja Szerpów Trójmorskich

Głównym celem działań szerpów trójmorskich jest przygotowanie szczytu Inicjatywy Trójmorza. O kierunkach rozwoju oraz priorytetach dotyczących współpracy w ramach tego formatu, w poniedziałek rozmawiali przedstawiciele państw członkowskich Inicjatywy.

Spotkanie wiceministra Przydacza z ambasadorami państw członkowskich UE

12 października br. Wiceminister Marcin Przydacz spotkał wraz z przedstawicielami Straży Granicznej spotkał się z ambasadorami państw członkowskich UE akredytowanymi w Polsce. Wiceminister wyraził nadzieję na wsparcie przez państwa UE Polski i pozostałych członków Unii Europejskiej chroniących wschodnią granicę UE.

Wezwanie do MSZ chargé d’affaires Republiki Białorusi

W czwartek 14 października br. Chargé d’affaires Republiki Białorusi p. Aleksander Czesnowski został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Rozmowa dotyczyła pogarszającej się sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, zagrożeń i ryzyka tworzonego przez postępowanie państwa białoruskiego a także  uniemożliwienia dotarcia na Białoruś konwoju humanitarnego wysłanego przez Polskę.

Grupa Przyjaciół Ukrainy na forum UNESCO

Podjęte działania Grupy Przyjaciół Ukrainy, w której funkcję koordynatora sprawuje obecnie Polska przyczyniły się do czwartkowego przyjęcia przez Radę Wykonawczą UNESCO decyzji o kontynuowaniu zaangażowania Organizacji w działania monitorujące sytuację na Krymie.

***

Grupa Przyjaciół Ukrainy w UNESCO została powołana do życia w 2016 roku. Obecnie do Grupy należy 12 państw

Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu umowy między Białorusią a UE o readmisji

Projekt ustawy o zawieszeniu umowy między Białorusią a UE o readmisji wniósł Łukaszenka. W poniedziałek 4 października br. ustawę tę przegłosowały obie izby parlamentu.

Nieznani sprawcy wdarli się na pokaz filmu Holland w Moskwie 

Polskie MSZ wydało komunikat w związku z wtargnięciem na pokaz filmu „Obywatel Jones” Agnieszki Holland organizowany przez Stowarzyszenie „Memoriał” i Instytut Polski w Moskwie. W dniu 14 października br. na pokazie filmu Agnieszki Holland pt.: „Obywatel Jones” opowiadającym o sowieckim ludobójstwie na Ukrainie, na salę projekcyjną wdarła się z okrzykami niezidentyfikowana grupa osób. MSZ podejmie stosowne działania.

Komunikat MSZ w związku z zamieszkami w Bejrucie

W związku z gwałtownymi zamieszkami, które mają miejsce w południowo-wschodnich dzielnicach Bejrutu MSZ apeluje do osób przebywających na miejscu o zachowanie ostrożności, pozostanie w miejscu zamieszkania i unikanie zgromadzeń oraz o śledzenie oficjalnych informacji władz libańskich, a także strony Ambasady RP w Bejrucie oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja

https://www.gov.pl/web/premier

https://www.prezydent.pl/

https://www.pap.pl/

Admin

Leave a reply