GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA 1/10

4 – 8 października 2021

Spotkanie szefów dyplomacji 
W dniu 4 października br. minister Zbigniew Rau przyjął ministra spraw zagranicznych Turcji Mevlüta Çavuşoğlu. Rozmawiano o tematach dotyczących kwestii bilateralnych oraz spraw międzynarodowych. Podczas spotkania podpisano porozumienie o współpracy akademii dyplomatycznych przy MSZ Polski i Turcji, którego celem jest polepszenie systemu szkolenia kadr dyplomatyczno – konsularnych. W dniu 5 października 2021 ministrowie wspólnie wzięli udział w Warsaw Security Forum.
5 października doszło do spotkania Ministra Zbigniewa Rau z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Pekką Haavisto. Ministrowie zgodzili się, że relacje polsko-fińskie pozostają dobre i zadeklarowali wolę pogłębienia współpracy dwustronnej, a także na forach organizacji międzynarodowych i regionalnych.
Na marginesie konferencji Warsaw Security Forum 2021 szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotkał się również ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą.

Trzecie Globalne Spotkanie INSARAG

W dniu 6 października br. wiceszef MSZ Paweł Jabłoński wziął udział w trzecim Globalnym Spotkaniu INSARAG – Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Poszukiwania i Ratownictwa. Spotkanie zostało zorganizowane przez Państwową Straż Pożarną. Minister Paweł Jabłoński podczas powitania podkreślił rolę Polski w międzynarodowych działaniach ratowniczych, wskazał też na znaczenie naszego kraju w ramach grupy INSARAG.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Austrii

We wtorek 5 października br. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Austrii. Była to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Alexandra Van der Bellena w Polsce. Premier Morawiecki wskazał na potrzebę dalszego rozwoju oraz pogłębienia relacji gospodarczych z Austrią. Podczas spotkania omówiona została także bieżąca sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Szczyt Unia Europejska – Bałkany Zachodnie (UE-BZ) w Brdo

Podczas Szczytu Unia Europejska – Bałkany Zachodnie w Brdo premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska wraz z krajami Europy Centralnej reprezentuje silny głos dla integracji państw Bałkanów Zachodnich z UE. 

Podczas szczytu Przywódcy omówili bieżące zagadnienia w zakresie bezpieczeństwa Europy, współpracy transatlantyckiej, a także wzrostu cen energii w Europie.

Wizyta Prezydenta Republiki Austrii

W poniedziałek 4 października br. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen przybył do Polski. We wtorek 5 października br. w ramach oficjalnej wizyty spotkał się z Prezydentem Andrzejem Dudą. Głównym tematem rozmów były stosunki dwustronne.  Prezydenci wzięli udział w Forum Ekonomicznym Polska-Austria GREEN FUTURE, które odbyło się 5 października.

Spotkanie Prezydenta Dudy z Swiatłaną Cichanouską

We wtorek 5 października br. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Do spotkania doszło podczas Warsaw Security Forum w Warszawie. 

Spotkanie Prezydenta z ministrem spraw zagranicznych Turcji

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckiemu z Ministrem Spraw Zagranicznych Republiki Tureckiej Mevlütem Çavuşoğlu. trakcie spotkania obie strony bardzo wysoko oceniły stan relacji polsko-tureckich. W rozmowie podniesiono m.in. współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa i przemysłów obronnych. W kontekście sytuacji na flance wschodniej NATO omówiono m.in. sytuację na granicy polsko-białoruskiej. 

Wizyta Pary Prezydenckiej w Republice Cypryjskiej

Para Prezydencka złożyła oficjalną wizytę w Republice Cypryjskiej. W obecności Prezydentów nastąpiło uroczyste podpisanie trzech dokumentów:
– Memorandum o Porozumieniu między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Cypryjskiej o konsultacjach politycznych;
– Memorandum o Porozumieniu między Kancelarią Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej i Wiceministerstwem do spraw Badań, Innowacji i Polityki Cyfrowej Republiki Cypryjskiej o współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa i przestrzeni cyfrowej;
– Polsko-cypryjskiego Programu Współpracy w dziedzinach nauki, oświaty, kultury, sportu i młodzieży na lata 2021-2025.

Wybory do Izby Poselskiej czeskiego parlamentu

W dniach 8-9 października br. odbędą się wybory do niższej izby czeskiego parlamentu. Największymi siłami politycznymi będą rządząca dotychczas Akcja Niezadowolonych Obywateli (ANO) premiera Andreja Babiša, a także dwie koalicje: prawicowo-liberalna Razem i centrowo-liberalna PirStan. 

Wydalenie rosyjskich dyplomatów przez NATO

W środę 6 października br. NATO wycofało akredytację ośmiu dyplomatom rosyjskiej misji przy Sojuszu. Według NATO wydaleni dyplomaci byli oficerami rosyjskiego wywiadu. 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja

https://www.gov.pl/web/premier

https://www.prezydent.pl/

https://www.pism.pl/

https://www.pap.pl/

Admin

Leave a reply