Geopolityczny przegląd tygodnia RODM Kielce

30 sierpnia – 3 września 2021

Konsultacje polityczne
We wtorek 31 sierpnia br. odbyły się konsultacje polityczne wiceministrów spraw zagranicznych Polski i RPA, podczas których poruszono kwestie wzajemnej współpracy oraz sprawy dot. sytuacji w regionie Afryki Subsaharyjskiej. Wiceminister Jabłoński podkreślił, że RPA jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Polski w Afryce. 

Minister Rau z wizytą w Słowenii
W dniach 2-3 września szef polskiej dyplomacji Minister Zbigniew Rau wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w formule Gymnich w Kranj. W dniu 2 września podczas pierwszej sesji roboczej ministrowie przedyskutowali sytuację polityczną i bezpieczeństwa oraz przyszłe relacje z Afganistanem. Jako jeden z ważniejszych elementów spotkania uznano dyskusję z ministrem SZ Indii Subrahmanyamem Jaishankarem, podczas której zostaną poruszone relacje UE z Indiami oraz sytuacja w regionie.

Międzynarodowa konferencja Bled Strategic Forum
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński, w dniu 2 września br. uczestniczył w Bled Strategic Forum – dorocznej, międzynarodowej konferencji w miejscowości Bled w Słowenii, której hasłem przewodnim była “Przyszłość Europy”.
Podczas konferencji odbyła się sesja „Budowanie konektywności w Europie Środkowo-Wschodniej na przykładzie Inicjatywy Trójmorza”, w której wiceminister również wziął udział.
Wiceminister podkreślił znaczenie Inicjatywy dla niwelowania różnic w poziomie rozwoju gospodarczego pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Unii Europejskiej. 
Dla rozwoju regionu ważne jest m.in. przyciągnięcie kapitału prywatnego, dlatego w tym celu utworzono Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza.

Wiceminister Paweł Jabłoński w 2020 roku został pełnomocnikiem rządu ds. Inicjatywy Trójmorza.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią
Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej spowodowane działaniami prowadzonymi przez reżim Łukaszenki oraz gra prowadzona kosztem imigrantów nie przeszły niezauważalnie. W dniu 2 września 2021 r. prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. 
Stan wyjątkowy obejmuje 115 miejscowości w województwie podlaskim oraz 68 miejscowości w województwie lubelskim.

Spotkanie Prezydenta RP z Milošem Vystrčilem
W poniedziałek 30 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Miloša Vystrčila, Przewodniczącego Senatu Republiki Czeskiej, wraz z delegacją czeskich senatorów.
Omówiono kwestie dot. sytuacji w Białorusi. Poruszono również sprawy dot. sytuacji w Afganistanie oraz realizowanego przez państwa NATO procesu ewakuacji. 

Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej.
W czwartek 2 września br. Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim  z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej. Omówiono sprawy poświęcone m.in. bieżącym polsko-amerykańskim relacjom ekonomicznym oraz wyzwaniom w tym zakresie, nowoczesnym technologiom, lotnictwie, bezpieczeństwu energetycznemu i cyberbezpieczeństwu.

Amerykańska Izba Handlowa została założona w 1990 roku w Polsce jest głównym przedstawicielem inwestorów amerykańskich w naszym kraju. Działa w niej ponad 300 firm, reprezentujących różne branże gospodarki.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE Regions&Cities, które odbyło się w Krynicy Zdroju. Prezydent podkreślił jak ważnym i wielkim wyzwaniem jest rozwój cyberbezpieczeństwa, głównie systemów cyberbezpieczeństwa, które pozwolą]reagować i zapobiegać zagrożeniom pojawiającym się w sieci.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC organizowane jest od 2015 roku przez Instytutu Kościuszki, skierowane jest do polskich instytucji publicznych, przedstawicieli sektora prywatnego, świata nauki i środowisk eksperckich. 

Kanclerz Angela Merkel przybędzie z wizytą do Polski
W sobotę 11 września Kanclerz Angela Merkel przybędzie z wizytą do Polski, do Warszawy. Spotka się m.in. z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz Premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów mają być stosunki polsko-niemieckie, wymiana gospodarcza oraz bieżące wydarzenia z kraju i świata.

Wizyta Zełenskiego w USA
W dniach 31.08 – 02.09 prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Stany Zjednoczone. Do spotkania prezydentów doszło 1 września br. Spotkanie miało związek z zatwierdzoną w sierpniu br. przez prezydenta Zełenskiego Strategią polityki zagranicznej, według której USA są jednym z najważniejszych partnerów strategicznych. 
Wśród rozmów znalazły się tematy dotyczące bezpieczeństwa, sytuacja w Donbasie i na Krymie, Nord Stream 2, a także perspektywy członkostwa Ukrainy w NATO.

Opracowała Agnieszka Dziewięcka
Źródła:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja
https://www.gov.pl/web/premier
https://www.prezydent.pl/
https://www.pism.pl/
https://www.pap.pl/

Admin

Leave a reply