Powiat starachowicki położony jest w północnej części województwa świętokrzyskiego, zajmując obszar Przedgórza Iłżeckiego i Płaskowyżu Suchedniowskiego
W XII wieku na terenie dzisiejszego powiatu, ciągnącego się wzdłuż środkowego biegu rzeki Kamiennej znajdował się ważny trakt handlowy.
W skład powiatu wchodzą trzy gminy wiejskie, jedna miejsko-wiejska oraz jedna gmina miejska. Region zamieszkuje ponad 89 tysięcy mieszkańców.
Stolicą powiatu jest miasto Starachowice.
Starachowice powstały prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII wieku. Jednak przez wiele stuleci miejscowość nosiła nazwę Wierzbnik (najstarsza, zabytkowa część dzisiejszych Starachowic). Król Zygmunt III Waza nadał miastu prawa magdeburskie, ustanowił tygodniowe targi oraz trzy jarmarki w roku.
Wierzbnik rozwijał się bardzo powoli, w przeciwieństwie do pobliskich dynamicznie rozwijających się Starachowic. Niewielki rozmiar słabo rozwijającego się miasteczka doprowadził do utraty praw miejskich Wierzbnika w 1870 roku.
W latach I wojny światowej Wierzbnik zaczął odbudowywać swoją pozycję. W roku 1915 miejscowość została siedzibą powiatu iłżeckiego, a rok później 18 sierpnia 1916 roku wiosce przywrócono prawa miejskie.
1 kwietnia 1939 do obszaru miasta została przyłączona wieś Starachowice oraz osiedle fabryczne Starachowice. 28 marca 1939 nazwa miasta została zmieniona na Starachowice-Wierzbnik. 10 lat później, w roku 1949 nazwa miasta została ostatecznie zmieniona na do dziś funkcjonującą – Starachowice.
Okres II wojny światowej spowolnił rozwój miasta. Natomiast po wojnie rozpoczęto produkcję pierwszych w Polsce samochodów ciężarowych marki STAR. W Fabryce Samochodów Ciężarowych zatrudnionych było ponad 20 tys. pracowników. Dzięki niej miasto ponownie rozpoczęło intensywny rozwój.
Co warto zobaczyć w regionie?
Opactwo Cysterskie w Wąchocku jest przykładem architektury romańskiej w Polsce. Klasztor w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. W XVII wieku klasztor został zaatakowany przez wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego Rakoczego, zarówno miasto jak i sam klasztor zostały spustoszone. W roku 1818 nastąpił upadek cystersów w Wąchocku, i dopiero ponad 100 lat później, w roku 1951 klasztor się odrodził.
Kamienna tama wodna w Brodach została zbudowana w 1840 roku. Niegdyś służyła spiętrzeniu wód na rzece Kamiennej, służących jako źródło energii. Obecnie przepust nie pełni roli sprzed dawnych lat, jest natomiast wizytówką gminy Brody.
Kościół Św. Idziego w Tarczku po raz pierwszy pojawia się w miejscowych źródłach w XIII wieku. W główny ołtarzu świątyni znajduje się późnogotycki tryptyk pochodzący z około 1530 roku, przedstawiający Chrystusa ukazującego się Maryi, postaci świętych, sceny z życia Maryi oraz cztery sceny męki Chrystusa.
Pałac Schoenberga potocznie nazywany jest pałacem, choć nigdy nim nie był. Powstał pod koniec XIX wieku jako koksownia, która działała do roku 1827. Kilka lat później uruchomiono tam zakłady metalowe, które 1868 roku zostały zniszczone przez powódź, przez którą znalazły się w stanie ruiny. 23 października 1868 budynek kupił Piotr Hutt, który zmienił zakład na młyn zbożowy. Kolejnym właścicielem “pałacu” był Robert Neuman założyciel fabryki walców młyńskich. Po Neumanie budynkiem zarządzał Mikołaj Schoenberg, od którego wywodzi się dzisiejsza nazwa “pałacu”. W kolejnych latach w budynku znajdował się między innymi posterunek milicji, ośrodek zdrowia czy urząd gminy. Obecnie Pałac Schoenberga nie jest udostępniony do zwiedzania, natomiast można go podziwiać z zewnątrz.
Zachęcamy do zwiedzania!
Agnieszka Kowalska