Powiat konecki położony jest w północno-zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Obszar powiatu wynoszący 1140 km2 zamieszkuje 91,5 tysięcy osób. W skład powiatu wchodzi osiem gmin, trzy gminy miejsko wiejskie i pięć gmin wiejskich. Siedzibą powiatu koneckiego jest miasto Końskie.
Miasto Końskie położone jest na północnym skraju wyżyny kielecko-sandomierskiej. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1145 roku jako własność Prandoty z Prandocina. W pierwszej połowie XIII wieku, biskup krakowski Iwo Odrowąż wybudował w Końskich kościół pw. św. Mikołaja, ustanawiając tym samym we wsi parafię. W XV wieku kościół został rozebrany, a na jego miejscu wybudowano nowy, gotycki.
W roku 1748 Jan Małachowski uzyskał od króla Augusta III prawa miejskie dla Końskich. Miasto w tym czasie otrzymało herb przedstawiający splecione inicjały kanclerza K.J.M. na czerwonym tle. W XVIII wieku w mieście funkcjonowała Fabryka Broni.
W drugiej połowie XX w. W Końskich żywo rozwijały się wielkie zakłady przemysłowe m.in.: Koneckie Zakłady Odlewnicze i Zakład Metalurgiczny Maszyn Budowlanych.
Obecnie miasto liczy blisko 23 tysiące mieszkańców.
Co warto zobaczyć w regionie?
Zespół pałacowo-parkowy w Końskich został wybudowany przez Kanclerza Wielkiego Koronnego – Jana Małachowskiego w XVIII wieku. Wzorowany był na siedzibie królewskiej w Pillnitz pod Dreznem. Jego wygięta w podkowę konstrukcja składa się z dwóch bocznych skrzydeł. W ogrodzie pałacowym znajduje się wiele ciekawych budowli, m.in. “Świątynia Grecka, “Oranżeria Egipska”, “Domek wnuczętów”, a także mniejsze budowle takie jak studzienka i altana. Spacerując po parku można podziwiać niezwykłą przyrodę, gdzie drzewa dorastają do 25 metrów, a najstarsze z nich liczą ok. 300 lat.
Dwór w Modliszewicach położony jest na sztucznej wyspie i do dziś otacza go woda. Dwór postawił Andrzej Dunin Modliszewski herbu Łabędź w XVI wieku. Do dworu prowadził drewniany most zwodzony. Podczas II wojny światowej budynek był siedzibą okrutnego Niemca, który zmuszał Polaków do pracy i grabił okolicę. Obecny stan dworu jest efektem niedokończonych prac rekonstrukcyjnych z lat 80.
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu posiada ponad 200-letnią historię. Został założony w 1784 r. przez kasztelana łukowskiego Jacka Jezierskiego. Obiekt ten stanowi unikalny zabytek techniki. Jest to jeden z najstarszych staropolskich ośrodków metalurgicznych, pracujących stale od 1784 do 1967 roku.
Zabytkowa Kuźnia Wodna znajduje się w miejscowości Stara Kuźnica. Pierwsze wzmianki w dokumentach o tym zabytku pojawiają się już w 1662 roku. Kuźnica napędzana była kołem wodnym znajdującym się na rzece Młynkowskiej. W szopie znajduje się całe wyposażenie kuźni takie jak młot naciskowy, miechy drewniane, kowadło, a także wiele narzędzi. Nieruchomość należy do Skarbu Państwa. Teren można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się z opiekunem kuźni.
Zachęcamy do zwiedzania!
Opracowała: Agnieszka Kowalska