GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA RODM KIELCE#16

GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA #16

#16 31 maja-4 kwietnia

Polsko- hiszpańskie konsultacje
W poniedziałek 31 maja odbyły się delegacje pod przewodnictwem premierów Polski i Hiszpanii. Podczas spotkania omówiono m.in. sytuację w państwach objętych Partnerstwem Wschodnim oraz sytuację w państwach południowego sąsiedztwa UE. Ministrowie zapewnili się o wzajemnym poparciu i zrozumieniu dla działań w obu wymiarach polityki sąsiedztwa UE. 
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Hiszpanii stanowiło część konsultacji międzyrządowych, odbywających się cyklicznie od 2003 r.

Wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw NATO
W dniu 1 br. czerwca odbyła się wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw NATO, w którym uczestniczył minister Zbigniew Rau. Omówiono proces NATO 2030, będący strategiczną refleksją nad przyszłością Sojuszu. Część dyskusji poświęcona była również Rosji i sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy oraz działania białoruskich władz.

Rozmowa telefoniczna z prezydentem RFN
W dniu 2 czerwca Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Tematem rozmowy były relacje między Polską a Niemcami w kontekście trzydziestolecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Budżet obronny USA na 2022 r. 
W dniu 28 maja br. administracja prezydenta Joe Bidena przedstawiła pełny projekt budżetu USA na 2022 r., wnioskując do Kongresu o 715 mld dol. dla Departamentu Obrony.
Dokument stawia nacisk na wzmacnianie odstraszania Chin i jakość – a nie wielkość – sił zbrojnych oraz na prace nad najnowszymi rodzajami uzbrojenia.

Rozmowa szefów MSZ państw NATO 
Szefowie MSZ państw NATO rozmawiali o Rosji i Białorusi. Głównym tematem było łamanie przez Mińsk międzynarodowych zasad lotnictwa cywilnego.
Omówiono również dalsze kierunki zaangażowanie NATO w Afganistanie i na Białorusi. 

Zielone światło dla zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii dla białoruskich linii
W piątek 28 maja Ambasadorowie Ue wyrazili zgodę dla zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną oraz lądowania na lotniskach Unii dla białoruskich linii. Aby decyzje zaczęły obowiązywać muszą zostać przygotowane odpowiednie unijne rozporządzenia i należy przyjąć je na poziomie Rady UE w ramach unijnych procedur w Brukseli. 

Rozmowa premierów Polski i Irlandii
W czwartek 3 czerwca br. premierzy Polski i Irlandii rozmawiali na temat zatrzymania zarejestrowanego w Polsce irlandzkiego samolotu Ryanair. Ministrowie zgodzili się, że reakcja UE w postaci sankcji była właściwa. Szef polskiego rządu poinformował premiera Irlandii o utworzonym przez Polskę i Ukrainę zespole prokuratorskim, który prowadzi śledztwo w sprawie porwania samolotu.

Opracowała Agnieszka Kowalska
Źródła:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja
https://www.pism.pl/
https://www.prezydent.pl/
https://www.pap.pl/

Admin

Leave a reply