GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA RODM KIELCE #11

#11 26-30 kwietnia 2021

Spotkanie szefów państw V4
Podczas spotkania zainicjowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego, premierzy Polski, Węgier i Słowacji wspólnie wyrazili solidarność wyrazili pełną solidarność z Czechami w związku z udziałem rosyjskich agentów wywiadu wojskowego w działaniach prowadzących do eksplozji w składzie amunicji w Vrběticach w 2014 r. Również zaoferowano Czechom wsparcie dyplomatyczne i konsularne.

Prezydent Ukrainy złoży wizytę w Polsce
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się z Prezydentem Andrzejem Dudą 3 maja br. Prezydent Ukrainy będzie gościł na obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską
Tematem rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską były rola OBWE, Rady Praw Człowieka ONZ oraz UE w kwestii przywrócenia przestrzegania praw człowieka na Białorusi oraz zaprzestania prześladowania polskiej mniejszości.  Cichanouska zapewniła, że ze strony jej środowiska politycznego jest pełna otwartość na współpracę na różnych forach międzynarodowych.

Konsultacje polsko-austriackie
W dniu 29 kwietnia br. odbyły się konsultacje polsko-austriackie.  Sekretarz Stanu Szymon Szynkowski vel Sęk przeprowadził konsultacje z Sekretarzem Generalnym w MSZ Austrii Peterem Launskym-Tieffenthalem. Ministrowie wymienili poglądy nt. współpracy regionalnej. Rozmawiano również o  bieżących zagadnianiach agendy bilateralnej. 

Wizyta wiceministra Pawła Jabłońskiego w Estonii
Wiceminister Paweł Jabłoński wziął udział w czwartkowym forum inwestycyjnym Inicjatywy Trójmorza „Invest in Three Seas” w Tallinnie. W czasie rozmów Wiceministra Jabłońskiego z przedstawicielami estońskiego MSZ oraz Kancelarii Premiera Republiki Estońskiej poruszono również kwestie związane z rozwojem Inicjatywy Trójmorza oraz perspektywy rozwoju polsko-estońskiej współpracy gospodarczej.W 2021 roku Polska i Estonia obchodzą stulecie stosunków dyplomatycznych.

Webinarium z okazji 30. rocznicy V4 
W dniu 29 kwietnia br. odbyło się webinarium z okazji 30. rocznicy V4 oraz polskiego przewodnictwa w Grupie. 
Minister wskazał budowanie odporności wobec nowych wyzwań w zakresie ataków hybrydowych i cybernetycznych jako jedną z możliwości zacieśniania współpracy V4 w NATO. 

Rosyjsko-białoruskie rozmowy integracyjne
W ostatnim czasie doszło do szeregu rozmów pomiędzy Putinem a Łukaszenką. W głównej mierze rozmawiali o planach integracji gospodarczej i wojskowej oraz zwiększenia współpracy między służbami specjalnymi obu państw. 

Klimatyczny szczyt liderów
W dniach 22–23 kwietnia odbył się Klimatyczny Szczyt Liderów, zorganizowany przez prezydenta USA Joe Bidena. Na Szczycie zabrało głos ponad stu najważniejszych interesariuszy walki ze zmianami klimatu.
W szczycie udział wzięli m.in. przywódcy Chin i Rosji, którzy pomimo rywalizacji z USA postanowili wspólnie działać na rzecz ochrony klimatu.
Zobowiązania, które UE zapisze w swoim prawie klimatycznym to m.in. ograniczenie do 2030 r. emisji o co najmniej 55% w porównaniu z poziomem z roku 1990.

Rosja sporządzi listę krajów nieprzyjaznych
Szef rosyjskiego MSZ ogłosił, że Rząd Rosji wkrótce sporządzi listę państw nieprzyjaznych wobec Rosji. Putin poleci, by listę “nieprzyjaznych” krajów określił rząd Rosji. 
MSZ Rosji ogłosiło, że na liście pojawia się Stany Zjednoczone. Również mogą się tam znaleźć takie państwa jak Polska, Czechy, Ukraina, czy Wielka Brytania.

PE krytykuje Rosję 
Posłowie Parlamentu Europejskiego wyrazili zaniepokojenie działaniami sił zbrojnych Rosji przy granicy z Ukrainą. Posłowie wyrazili solidarność z władzami Czech. 
Europosłowie ponowili również apel o uwolnienie Aleksieja Nawalnego, którego skazanie było sprzeczne  z prawem międzynarodowym w zakresie praw człowieka. Podkreślili, że władze rosyjskie ponoszą pełną odpowiedzialność na stan zdrowia nawalnego.

Nawalny uczestniczy w rozprawie przez łącze wideo
W czwartek Aleksiej Nawalny wziął udział poprzez łącze wideo w posiedzeniu sądu. Dziennikarze nie mogli mu oficjalnie robić zdjęć, ale fotografia ekranów na których się pojawił.
Sąd rozpatrywał apelację od wyroku w sprawie domniemanego zniesławienia weterana wojennego Ignata Artiomienki.

Rozejm na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu
Ministrowie spraw zagranicznych  Kirgistanu i Tadżykistanu po czwartkowych rozmowach zapowiedzieli zawieszenie broni i wycofanie swoich sił z granicy. 

Opracowała Agnieszka Kowalska
Źródła:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja
https://www.gov.pl/web/premier
https://www.pism.pl/
https://www.prezydent.pl/
https://www.pap.pl/

Admin

Leave a reply