GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA 4/09

27 września – 1 października 2021

6. edycja polsko-kolumbijskiego programu dyplomacji sportowej

W dniach 20 – 29  września 2021 r. 12 chłopców  z  miasta Mocoa oraz Cartageny odbywało treningi futsalu w klubie AZS AWF, rozgrywali mecze towarzyskie z polskimi rówieśnikami oraz zwiedzali Warszawę oraz Kraków w ramach 6. edycji polsko-kolumbijskiego programu dyplomacji sportowej. Z kolumbijskimi piłkarzami spotkał się wiceminister Marcin Przydacz.

Dotychczas w ramach sześciu edycji programu Polskę odwiedziło 77 uczniów uprawiających różne dyscypliny sportu.

Polsko-jemeńskie konsultacje polityczne

W trakcie przeprowadzonych 28 września br. konsultacji politycznych, wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Jemenu omówili możliwości współpracy na forum organizacji międzynarodowych, aktualna sytuacja na bliskim wschodzie. Wiceminister Jabłoński potwierdził dalsze zaangażowanie Polski na rzecz świadczenia pomocy dla Jemenu.

Rozmowa ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii

W dniu 30 września odbyła się pierwsza rozmowa ministra spraw zagranicznych Polski Zbigniewa Raua z minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss, która objęła stanowisko szefowej dyplomacji brytyjskiej 15 września br. Minister Rau podkreślił, że Wielka Brytania jest dla Polski strategicznym partnerem i zaufanym sojusznikiem.

12. Doroczne Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w panelu otwierającym tegoroczne 12. Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. Tematy które pojawiły się podczas forum dotyczyły odbudowy po pandemii, ochrony środowiska, bezpieczeństwa oraz wsparcia zielonej transformacji w regionie

Posiedzenie Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej

W czwartek 30 września br. odbyło się 6. posiedzenie Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej. Tematem posiedzenia Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy były wybory w Niemczech.

Wybory do Bundestagu

W niedzielę 26 br. września odbyły się wybory do Bundestagu, które okazały się sukcesem partii SPD, które zdobyła 25,7% głosów, jednak wynik głosowania nie gwarantuje, że to socjaldemokraci staną na czele rządu. Szanse na stworzenie nowej koalicji ma również CDU/CSU z wynikiem 24,1%. W skład koalicji najprawdopodobniej wejdą Zieloni (14,8%) oraz FDP (11,5%). Ze względu na uczestnictwo aż trzech ugrupowań w negocjacjach nowy rząd może powstać dopiero na przełomie 2021 i 2022 r.

TSUE nałożyło karę na Polskę

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.
W maju br. TSUE nakazał zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
W związku z niezaprzestaniem wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, TSUE nałożyło na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Przedłużenie stanu wyjątkowego

28 września br. Rada Ministrów wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego, wprowadzonego rozporządzeniem Prezydenta RP z 2 września br.
30 września br. posłowie zajmowali się rozpatrzeniem wniosku Prezydenta RP w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego. Sejm w głosowaniu przychylił się do wniosku Prezydenta.

Zmiana zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii po 30 września 2021

Od 1 października br. wjazd do Wielkiej Brytanii będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu, należy zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny paszportu i aktualność zdjęcia. Wjazd na podstawie dowodu osobistego będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku dla osób posiadających status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii.

Spotkanie Minister Kamińskiego z unijną Komisarz do Spraw Wewnętrznych

W czwartek 30 września br. Minister Mariusz Kamiński spotkał się z Ylvą Johansson – unijną Komisarz do Spraw. Spotkanie zostało zorganizowane w celu przedyskutowania sytuacji kryzysu wywołanego działaniami hybrydowymi Białorusi.

Źródła:

https://www.pism.pl/

https://www.gov.pl/web/dyplomacja

https://www.gov.pl/web/premier

https://www.prezydent.pl/

https://www.pap.pl/

Admin

Leave a reply