#14 17-21 maja 2021
Ambasador Magdalena Marcinkowska złożyła dokument ratyfikacyjny Konwencji UNESCO z 2001 r.
W dniu 17 maja br. Stały Przedstawiciel RP przy UNESCO Ambasador Magdalena Marcinkowska złożyła w imieniu Polski, na ręce Dyrektor Generalnej Audrey Azoulay, dokument ratyfikacyjny Konwencji UNESCO z 2001 r. w sprawie ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego, sporządzonej w Paryżu dnia 2 listopada 2001 roku. Tym samym Polska ratyfikowała wszystkie konwencje UNESCO w zakresie ochrony dziedzictwa kultury.
Obrady Berlińskiej Konferencji Bezpieczeństwa
Obrady Berlińskiej Konferencji Bezpieczeństwa odbyły się w dniach 18-19 maja br. w formule online. Hasło przewodnie spotkania brzmiało “Europa – spójne więzy na rzecz znaczącej siły”. We wtorek 18 maja br. wiceminister Przydacz spotkał się z ministrami resortów spraw zagranicznych i obrony Czech, Łotwy, Węgier i Niemiec. Wiceminister Przydacz podkreślił, że celem Polski jest wspieranie rozwoju europejskich inicjatyw obronnych w synergii z NATO. Zaznaczył również, że nie można zapominać o bezpieczeństwie energetycznym i niekorzystnym wpływie projektu Nord Stream 2 na bezpieczeństwo regionalne.
Rosyjska polityka wobec Afganistanu
W związku z wycofaniem sił USA i NATO z Afganistanu, Rosja zamierza rozszerzyć swoje wpływy w tym państwie poprzez zintensyfikowanie kontaktów z afgańskim rządem i z talibami.
Celem rosyjskiej polityki wobec Afganistanu jest uzyskanie wpływu na wewnętrzny konflikt w tym państwie. Rosja wykorzysta wycofanie wojsk USA i NATO do zwiększenia dyplomatycznego zaangażowania w negocjacje międzynarodowe dotyczące przyszłych losów Afganistanu.
Macedonia Północna wydaliła rosyjskiego dyplomatę
We wtorek 18 maja br ogłoszono, że Macedonia Północna wydaliła rosyjskiego dyplomatę z ambasady w Skopje. Nie podano powodu podjęcia tej decyzji, jest to natomiast drugi przypadek od czasu niepodległości państwa w 1991 roku.
Macedonia Północna nie jest jedynym krajem, który decyduje się na wydalenie rosyjskich dyplomatów. Takie działania podejmowane są również przez kraje europejskie.
Biden poparł zawieszenie broni w walkach między Izraelem a Hamasem
W poniedziałek prezydent USA przeprowadził rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, w której wyraził poparcie dla zawieszenia broni w walkach między Izraelem a Hamasem.
Wizyta Blinkena w Kopenhadze
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken rozmawiał z duńską premier Mette Frederiksen. Głównymi tematami podczas spotkania były problemy bezpieczeństwa Afryki oraz kwestie klimatyczne.
Polsko-ukraińskie konsultacje polityczne
Konsultacje polityczne wiceszefów dyplomacji Polski i Ukrainy były potwierdzeniem intensywności stosunków polsko-ukraińskich. Podczas spotkania poruszono temat bezpieczeństwa w odniesieniu do konfliktu w Donbasie. Wiceminister Przydacz zapewnił o poparciu tej inicjatywy przez Polskę. Poruszono również kwestię wyzwań związanych z funkcjonowaniem misji OBWE na Ukrainie.
Rozmowa premierów Polski i Rumunii
Podczas rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Rumunii Florinem Citu poruszono tematy kwestii dwustronnych, współpracy regionalnej (podkreślając znaczenie Inicjatywy Trójmorza dla rozwoju regionalnego, bezpieczeństwa i aktualnej sytuacji międzynarodowej.
Na 24-25 maja 2021 roku zostało zaplanowane w Brukseli nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Rozmowy szefów rządów Polski i Rumunii były okazją do wymiany poglądów w kontekście przygotowań do tego spotkania.
Odwołanie wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej
Planowane na 22 maja br. wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej zostały odwołane przez prezydenta Mahmuda Abbasa, co doprowadziło do pogłębienia kryzysu i przyczyniło się do wybuchu walk Hamasu z Izraelem.
Nieprzeprowadzenie wyborów będzie nie tylko utrwaleniem obecnego układu politycznego w AP, ale również osłabi Palestyńczyków w stosunkach z Izraelem.
Parlament Ukrainy wzywa Kongres USA do sankcji na podmioty budujące Nord Stream 2
Rada Najwyższa Ukrainy wzywa Kongres USA do wykorzystania wszystkich możliwych instrumentów w celu nieodwracalnego powstrzymania budowy Nord Stream 2 poprzez zastosowanie sankcji na wszystkie przedmioty związane z budową tego gazociągu.
Według ukraińskich deputowanych jest to kolejna rosyjska próba wykorzystania energetyki jako instrumentu hybrydowej wojny.
Opracowała Agnieszka Kowalska
Źródła:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja
https://www.gov.pl/web/premier
https://www.pism.pl/
https://www.prezydent.pl/
https://www.pap.pl/