Powiat staszowski istniał już w pierwszej połowie XIX wieku, ponownie został reaktywowany po reformie administracyjnej, Położony jest w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego. W skład powiatu staszowskiego wchodzi osiem jednostek administracyjnych, tj. pięć gmin miejsko-wiejskich oraz trzy gminy wiejskie, a liczba jego mieszkańców wynosi 71776. Siedzibą powiatu jest miasto Staszów.
Historia Staszowa sięga średniowiecza. W najstarszych źródłach pochodzących z roku 1325 nazwa miasta pojawiła się odnośnie opłat świętopietrza (czyli opłaty na rzecz papiestwa uiszczanej przez kraje uznające jego zwierzchnictwo), kiedy to ówczesny pleban staszowski Piotr nie przedstawił swoich dochodów i nie złożył odpowiedniej opłaty – tak został zapisany w księgach.
Nazwa miasta Staszów pochodzi od zdrobnienia dawniej popularnego imienia Stanisław. W wieku XIII-XIV popularnością tego imienia cieszyła się forma Stasz. Pierwszym znanym właścicielem miasta był Stasz Kmiotek. Staszów – najpierw jako osada, później jako miasto miał wielu właścicieli. Jednak w październiku 1866 miasto przestało być prywatną własnością.
Przed II wojną światową ponad połowę mieszkańców miasta stanowiła ludność żydowska. W latach 1939-1944 odnotowany został gwałtowny spadek ludności, związany między innymi z zagładą gminy żydowskiej.
Na rozwój miasta wpływa miało odkrycie złóż siarki w Grzybowie koło Staszowa w 1970 roku, a także budowa elektrowni w Połańcu w roku 1971.
Obecnie miasto Staszów zamieszkuje 14 762 osób.
Co warto zobaczyć w regionie?
Zalew Chańcza położony jest na Czarnej Staszowskiej ijest idealnym miejscem zarówno dla poszukujących spokoju jak i dla osób chcących spędzić aktywnie czas. W sezonie letnim można tu korzystać z kąpieliska, popływać kajakiem, łódką czy rowerkiem wodnym, uprawniać windsurfing oraz wodne sporty motorowe. Dla fanów wędkarstwa również jest tutaj miejsce! Swego czasu zbiornik był jednym z najlepszych w Polsce łowisk sandacza.
Latarnia Leśna w Wiązownicy-Kolonii ma około 300 lat. W roku 1938 podczas rozbudowy drewnianej szkoły w Wiązownej Kolonii, pracownik znalazł pod spróchniałymi deskami pergaminowe arkusze. Odesłano je do warszawskiego archiwum, a w informacji zwrotnej przyszła wiadomość, że obiekt, który od niepamiętnych czasów nazywany był latarnią – rzeczywiście nią jest! Niegdyś codziennie na szczycie latarni palono światło, by wskazać drogę podróżującym kupcom i wędrowcom.
Kościół pw. św. Bartłomieja w Staszowie z 1342 roku został ufundowany przez dziedziczkę Staszowa – Dorotę Tarnowską. Pierwsza drewniana świątynia powstała na początku XIII wieku. Jednak drewniany kościółek został spalony przez najazd Tatarów w roku 1241. Na przestrzeni wieków kościół został rozbudowany. Gruntowna renowacja została przeprowadzona w latach 2001-2011. W świątyni znajdują się księgi parafialne od 1753 roku.
Pałac w Kurozwękach – świętokrzyska kraina bizonów. Miejsce to uzyskało sławę dzięki pierwszej i największej w Polsce hodowli bizonów oraz labiryncie w kukurydzy czy konopi. Historia Pałacu w Kurozwękach sięga XIV wieku. Na początku pełnił funkcje obronne oraz był jednym z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce. Przez wieki budowla zmieniała swoich właścicieli, by w latach 70. XX wieku wrócić w ręce prawowitych właścicieli – rodu Popielów.
Mury obronne w Szydłowie z połowy XIV wieku zostały wzniesione w czasach Kazimierza Wielkiego, w XIV wieku. Prawdopodobnie budowę zaczęto od strony -południowej i wschodniej. Grubość muru wynosi 1,7-1,8 metra, natomiast wysokość waha się od 6 do 7 metrów. Obecnie mury obronne w Szydłowie stanowią jeden z najlepiej zachowanych zespołów średniowiecznych obwarowań miejskich w Polsce.
Zachęcamy do zwiedzania
Agnieszka Kowalska