ODKRYWAJ REGION ŚWIĘTOKRZYSKI Z RODM KIELCE- KIELCE I POWIAT KIELECKI

Powiat kielecki wyróżniają liczne rezerwaty, parki krajobrazowe oraz pomniki przyrody. Część tego obszaru stanowią Góry Świętokrzyskie – jeden z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. W skład powiatu wchodzi 19 gmin – 8 gmin miejsko-wiejskich oraz 11 gmin wiejskich.

Ośrodkiem powiatu kieleckiego oraz stolicą województwa świętokrzyskiego jest miasto Kielce.  Położone są w środkowo-wschodniej Polsce. Dokładna data powstania Kielc jest trudna do określenia, jednak pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1081 roku. Po raz pierwszy mianem civitas Kielce zostały określone w 1359 r.

W 1655 r., w czasie „potopu” szwedzkiego, Kielce zostały niemal całkowicie zniszczone. Miasto zaczęło podnosić się z upadku dopiero na początku XVIII wieku. W 1645 roku w Kielcach mieszkało około 1250 osób, miastem zarządzał dziedziczny wójt oraz funkcjonowała czteroosobowa rada miejska.

W roku 1809 miasto zostało włączone do Księstwa Warszawskiego z siedzibą władz powiatowych departamentu radomskiego. W latach 1816-1845, w wyniku utworzenia Wolnego Miasta Krakowa, Kielce pełniły funkcję stolicy województwa krakowskiego.

12 sierpnia 1914 r. do Kielc wkroczyła Kompania Kadrowa Strzelców J. Piłsudskiego, a we wrześniu 1914 roku odbyło się tu zaprzysiężenie I Pułku Legionów Polskich.  Po wojnie miasto zaczęło rozkwitać, aż do rozpoczęcia II wojny światowej. Na początku okupacji hitlerowcy zamordowali ówczesnego prezydenta miasta Stefana Artwińskiego. Nowy rozdział w swojej historii Kielce rozpoczęły z liczbą 48 tys. mieszkańców.

1 stycznia 1999 Kielce zostały stolicą istniejącego dziś województwa świętokrzyskiego.

Co warto odwiedzić w regionie?

Kadzielnia***

Kadzielnia – wzgórze w południowo-zachodniej części Kielc, stanowi największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie. Niegdyś na Kadzielni pozyskiwano wapień, dzieje te sięgają XVIII wieku. Dziś ślady przeszłości są tutaj widoczne pod postacią wyrobiska na środku, którego znajduję się Skała Geologów. Uwagę turystów przyciąga również Jezioro Szmaragdowe i Wodospad, a dla osób pragnących mocnych wrażeń, miejsce oferuje zjazd na tyrolce! Na kieleckiej Kadzielni znajduje się Amfiteatr działający od 1971 roku, w którym odbywają się festiwale.

Święty Krzyż***

Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze. Kult Drzewa Krzyża Świętego zapoczątkował w XIV wieku Władysław Łokietek w momencie przekazania krzyża benedyktynom łysogórskim. Natomiast sam Klasztor Świętego Krzyża został ufundowany przez księcia Bolesława III Krzywoustego. Dziś miejsce jakim jest Święty Krzyż jest nazywany „świętokrzyską mekką pielgrzymów”.

Jaskinia Raj ***

Jaskinia Raj oraz Zamek Królewski w Chęcinach. Jaskinia Raj jest jaskinią krasową. Jest uznana jako rezerwat przyrody nieożywionej oraz stanowisko archeologiczne. Pojawienie się pierwszych korytarzy jaskini sięga 360 milionów lat wstecz! Zamek Królewski w Chęcinach poza walorami krajobrazowymi, posiada również niezwykle ciekawą historię. Został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. W latach 1310, 1318 oraz 1331 zwoływano tam zjazdy możnowładców oraz rycerstwa. W XIV wieku Zamek służył również jako więzienie, w którym karę odbywali między innymi Andrzej Garbaty oraz Hińcza z Rogowa. Po III rozbiorze Polski forteca popadła w ruinę. Jednak dziś Zamek Królewski w Chęcinach jest po kilku pracach konserwacyjnych dzięki czemu przyciąga wielu turystów.

Zamek w Chęcinach***
Zamek w Bodzentynie***

Zamek w Bodzentynie zbudowany został w II połowie XIV wieku. Historia zamku sięga roku około 1335, kiedy to krakowski biskup Jan Bodzanta założył miasto i wzniósł niewielki dwór myśliwski. W późniejszym czasie w miejsce dworu został zbudowany zamek gotycki. Mury zamku, choć są w stanie ruiny – kryją ciekawe historie. W latach 60. i 80. XX wieku na terenie zamku prowadzono prace archeologiczne, podczas których udało się odnaleźć trzy szelągi pochodzące z czasów panowania Jana Kazimierza oraz pozostałości po szklanych naczyniach oraz kafli piecowych.

Park Etnograficzny w Tokarni ***

Park Etnograficzny w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej. Park funkcjonuje od 1977 roku.  Tu świat zatrzymał się w XIX i XX wieku, bowiem jest typowy układ osadniczy wiosek, obiektów i zabytków budownictwa z różnych subregionów Kielecczyzny.

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi ***

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi – park edukacyjno-archeologiczny. Został otwarty w 2011 roku. Niezwykle starannie zostały tu odtworzone obiekty z okresów rzymskiego oraz lateńskiego. Jest to kolejne miejsce w powiecie kieleckim, które oferuje „powrót do przeszłości”.

Dąb Bartek***

Dąb Bartek – jeden z najstarszych w Polsce Dębów, szacuje się, że jego wiek może sięgać nawet 1000 lat! Według legend w jego cieniu odpoczywali Bolesław Chrobry i Władysław Jagiełło. W herbie gminy Zagnańsk można podziwiać to sędziwe drzewo.

Zachęcamy do zwiedzania!

Autor: Agnieszka Kowalska

***Fotografie pochodzą z serwisu Wikipedia.
Admin

Leave a reply