GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA RODM KIELCE #15

#15 24-28 maja 2021

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Macedonii Północnej
Podczas wtorkowego spotkania ministra Zbigniewa Raua z ministrem Bujarem Osmani poruszono kwestie stosunków dwustronnych oraz polskiego wsparcia dla integracji MAcedonii z UE. Integracja europejska regionu Bałkanów Zachodnich jest jedyną drogą do zapewnienia jego stabilności i bezpieczeństwa. 

Rozmowa wiceministra Pawła Jabłońskiego z Mohamedem Ali Naftim
W środę 26 maja br. odbyła się rozmowa online wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego z jego tunezyjskim odpowiednikiem, Mohamedem Ali Naftim. Głównymi tematami podczas polsko-tunezyjskich konsultacji była wzajemna współpraca gospodarcza i polityczna, a także wymiana doświadczeń związanych ze skutkami pandemii COVID-19.
Cykliczne spotkania konsultacyjne na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Tunezji są ważnym elementem  współpracy ministerstw spraw zagranicznych obu krajów. Odbywają się naprzemiennie w Warszawie i Tunisie (ostatnia edycja odbyła się w lutym  2017 r. w Tunezji).

Nieformalne spotkanie szefów MSZ UE w Lizbonie
W dniach 26-27 maja br. w Lizbonie odbyło się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich. W czasie spotkania poruszono temat nierozwiązanych konfliktów we wschodnim sąsiedztwie UE, stosunków UE-Afryka oraz strategii UE wobec regionu Indo-Pacyfiku.
Ministrowie odnieśli się również do uzgodnień RE dotyczących działań UE w reakcji na przymusowe lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku. Podkreślono również potrzebę wdrożenia decyzji liderów dotyczących kolejnych sankcji wobec Białorusi.

Spotkanie Prezydentów Polski i Turcji
W poniedziałek  24 maja br. odbyło się spotkanie Prezydentów Polski i Turcji w Ankarze. Rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli. Wizyta wskazuje na chęć wzmocnienia stosunków polsko-tureckich i próbę skłonienia Turcji do odgrywania większej roli w odstraszaniu Rosji na wschodniej flance NATO.

Para prezydencka z wizytą w Polskim Kontyngencie Wojskowym
Podczas wizyty w Turcji, Para Prezydencka złożyłą wizytę w najmłodszym polskim kontymgencie wojskowym, który został uruchomiony na początku maja br.
Polski Kontyngent Wojskowy stacjonuje w Turcji w ramach misji NATO monitorowania bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego.

Przymusowe lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku
W dniu 23 maja br. białoruskie władze zmusiły do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku. Samolot irlandzkiej firmy, a zarejestrowany w Polsce, leciał z Aten do Wilna, został zatrzymany gdy znajdował się na białoruskiej przestrzeni powietrznej. 
Na pokładzie samolotu był współzałożyciel opozycyjnego portalu informacyjnego Nexta – Raman Pratasiewicz, który po lądowaniu został aresztowany. Na Białorusi ciążą na nim zarzuty m.in. prowadzenia działalności terrorystycznej, które grożą tam karą śmierci.
Większość państw UE, a także Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell, potępiło ten incydent, wskazując, że nosi on znamiona państwowego terroryzmu, a zmuszenie samolotu do lądowania było de facto jego porwaniem. 

Wprowadzenie sankcji za kampanie dezinformacyjne 
Komisja Europejska rozważa opracowanie systemu sankcji w odpowiedzi na rosnącą liczbę zagranicznych operacji dezinformacyjnych, głównie rosyjskich i chińskich. 
Dla poparcia wprowadzenia systemu sankcji przez wszystkie państwa UE kluczowe będą skutki dezinformacji dotyczącej pandemii COVID-19 i skala przyszłych operacji w okresach wyborczych w największych państwach UE.

USA chcą odbudować relacje z Autonomią Palestyńską 
Sekretarz Stanu Antony Blinken spotkał się we wtorek z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Blinken podkreślił zaangażowanie USA w odbudowę stosunków Autonomią Palestyńską, wyraził chęć odbudowy relacji pomiędzy tymi państwami.

Litwa wydala białoruskich dyplomatów
W geście solidarności z Łotwą, Litwa wydali dwóch białoruskich dyplomatów, których działania nie były zgodne ze statusem dyplomatycznym.
Litwa wyraziła również protest w związku z represjami wobec społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów na Białorusi. Ponadto zażądano uwolnienia więźniów politycznych w tym Ramana Pratasiewicza.

Opracowała Agnieszka Kowalska
Źródła:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja
https://www.gov.pl/web/premier
https://www.pism.pl/
https://www.prezydent.pl/
https://www.pap.pl/

Admin

Leave a reply