GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA #7

GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA RODM KIELCE
#7 29 marca – 02 kwietnia 2021

Powołanie na stanowisko Specjalnego Koordynatora ONZ ds. Libanu
We wtorek 30 marca, Ambasador Joanna Wronecka została powołana przez Sekretarza Generalnego ONZ na stanowisko Specjalnego Koordynatora ONZ ds. Libanu, zastąpi w Libanie Słowaka Jana Kubisa, który niedawno objął stanowisko nowego wysłannika ONZ ds. Libii. Ambasador Wronecka posiada duże doświadczenie w dyplomacji dwustronnej i wielostronnej.

Wideokonferencja  Małej Grupy Globalnej Koalicji do Walki z Daesh
We wtorek 30 marca, Minister Zbigniew Rau wziął udział wideokonferencji Małej Grupy Globalnej Koalicji do Walki z Daesh, którą prowadzili wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii, Sophie Wilmès oraz sekretarz stanu USA, Antony Blinken. Podczas spotkania omówiono sytuację bezpieczeństwa oraz potrzeby humanitarne i rozwojowe w Iraku oraz dalsze kierunki zaangażowania Koalicji.

Działacze ZPB uznani za więźniów politycznych
Członkowie ZPB – Andżelika Borys, Andrzej Poczobut, Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa zostali uznani przez Białoruskie organizacje praw człowieka za więźniów politycznych. Wobec nich wszczęto postępowanie karne z art. 130 p.3 kk Białorusi, który mówi o podżeganiu do nienawiści. Białoruskie organizacje broniące praw człowieka apelują o uwolnienie działaczy organizacji polskich i o zaprzestanie ich prześladowania.

XXIX posiedzenia Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy
W poniedziałek 29 marca w formie wideokonferencji odbyło się posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy, podczas którego omówiono kwestie historyczne, bezpieczeństwo, współpracę handlowa i inwestycyjną oraz wsparcie Polski dla euroatlantyckiej perspektywy Ukrainy. W trakcie spotkania poruszono również sytuację związaną z nasilającymi się represjami ze strony białoruskich władz wobec liderów społeczeństwa obywatelskiego. Polska jest gotowa do wspierania rozwoju współpracy z Ukrainą w ramach formatów regionalnych.

Rosyjski suwerenny internet
Federacja Rosyjska deklaruje, że osiągnęła techniczną zdolność do kontrolowania ruchu w krajowym internecie (RuNet).  Ponad 90% osób w wieku 18-24 czerpie informacje o świecie z internetu, a coraz mniej Rosjan korzysta z tradycyjnych źródeł informacji (telewizja), co przekłada się na preferencje polityczne. Oznacza to “konieczność” wzmożonej kontroli rosyjskich władz nad ruchem w sieci.
Jednak odłączenie RuNetu od globalnej sieci będzie miało swoje konsekwencje, m.in. w postaci strat dla rosyjskiej gospodarki, czy też utrudnieniem funkcjonowania rosyjskiego biznesu.

Nowy rząd na Słowacji
We wtorek 30 marca br. prezydent Słowacji Zuzana Czaputova przyjęła dymisję premiera Igora Matovicza jednocześnie powołując rząd dotychczasowego ministra finansów – Eduarda Hegera. Zgodnie ze słowacką konstytucją po dymisji premiera  ze stanowisk musieli ustąpić wszyscy ministrowie.

Opracowała Agnieszka Kowalska
Źródła:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja
https://www.gov.pl/web/premier
https://www.pism.pl/
https://www.prezydent.pl/
https://www.pap.pl/


Admin

Leave a reply