GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA 2/09

6 – 10 września 2021

Wizyta Ministra Zbigniewa Raua na Litwie
Wizyta Ministra Raua na Litwie związana była z przypadającą w tym roku 30. rocznicą odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Litwą. Minister Rau wziął udział w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Gabrieliusem Landsbergisem. 
Ministrowie poruszyli kwestie bezpieczeństwa, w tym sytuacji na granicach z Białorusią (dot. m.in. migracji), podkreślili również zbieżność interesów NATO wyrażając zaniepokojenie rozpoczynającymi się 10 września br. ćwiczeniami Zapad-2021, w których wezmą udział żołnierze rosyjscy i białoruscy.
Podczas spotkania szefowie dyplomacji Litwy i Polski przyjęli wspólne oświadczenie z okazji 30. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych.

Uroczysta inauguracja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach
Od 7 do 10 września 2021 roku na Targach Kielce odbywa się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale też biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów.
W dniu 7 września br. w uroczystej inauguracji MSPO w Kielcach udział wziął Wiceminister Piotr Wawrzyk.
W wydarzeniu udział wzięło 15 delegacji rządowych, w tym delegacja brytyjska pod przewodnictwem Jeremy’ego Quina, Ministra do spraw Zamówień Obronnych Zjednoczonego Królestwa. 

Szczyt cyfrowy w stolicy Estonii
W dniach 6-7.09 br. podsekretarz stanu w MSZ, Pełnomocnik Rządu ds. Inicjatywy Trójmorza Paweł Jabłoński uczestniczył w Tallinn Digital Summit, corocznym szczycie cyfrowym w stolicy Estonii. 
Wiceszef MSZ podkreślił znaczenie współpracy regionalnej w dziedzinie cyfryzacji, szczególną uwagę zwrócił na działania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Tallinn Digital Summit to odbywające się od 2017 roku coroczne miejsce spotkań i dyskusji na temat możliwości i wyzwań, które niesie transformacja cyfrowa dla gospodarki, administracji państwowych i społeczeństw.

Minister Rau wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego
Tematem przewodnim spotkania które odbyło się 10 września 2021 roku w Weimarze była 30. rocznica powołania Trójkąta Weimarskiego. Spotkanie odbyło się w obecności ministrów spraw zagranicznych Polski prof. Zbigniewa Raua, Francji – Jeana-Yves Le Driana i Niemiec – Heiko Maasa. Poruszono aktualne kwestie międzynarodowe, m.in. sytuacji na Białorusi, w tym kryzys na granicy z Polską, sytuacja w Afganistanie i przejęcie władzy przez Talibów. Wśród tematów znalazły się również kwestie związane z pogarszającą się sytuacją społeczeństwa obywatelskiego w Rosji  przejawiającej się centralizacją władzy, likwidacją struktur opozycyjnych, próbą zabójstwa Aleksieja Nawalnego, jego aresztowaniem czy cyberatakami wymierzonymi w Polskę i Niemcy. 

Przekazanie szczepionek z Polski dla Kenii i Uzbekistanu
10 września Polska przekazała ponad 250 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 dla Uzbekistanu oraz ponad 210 tys. dawek szczepionki dla Kenii.

Pomoc humanitarna dla Wietnamu
Od czerwca br. Wietnam odnotowuje gwałtowny wzrost zachorowań i zgonów na COVID-19, które są związane  z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2 w wariancie Delta.
W związku z tym Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu Wietnamowi sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej. Sprzęt dotrze do miasta Ho Chi Minh 10 września br.
Na początku pandemii przekazała nam środki ochrony osobistej i zestawy testowe na SARS-CoV-2 oraz obecne działania rządu polskiego świadczą o tym, że relacje polsko – wietnamskie są oparte na wzajemnym szacunku i solidarności.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w niektórych miejscowościach
Na granicy Białorusi z Unią Europejską cały czas dochodzi do nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu, Libanu, Egiptu, Somalii i innych krajów
Na wniosek Rady Ministrów, prezydent Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w niektórych miejscowościach w ok. 3-kilometrowym pasie wzdłuż granicy z Białorusią. 

Wizyta Pary Prezydenckiej na Węgrzech
W czwartek 9 września br. Para Prezydencka złożyła oficjalną wizytę na Węgrzech. Wśród tematów znalazły się m.in. współpraca infrastrukturalna, wzmocnienie więzi gospodarczych i handlowych, a także sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Opracowała Agnieszka Dziewięcka
Źródła:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja
https://www.gov.pl/web/premier
https://www.prezydent.pl/

Admin

Leave a reply