Szanowni Państwo,
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uprzejmie informuje o trwających otwartych naborach na stanowiska w organizacjach i instytucjach międzynarodowych.
Osoby, które dokonają zgłoszenia w niżej wymienionych naborach, uprzejmie prosimy o przekazanie informacji o tym fakcie Ministerstwu Spraw Zagranicznych na adres konkursy@msz.gov.pl, z podaniem nazwy stanowiska w tytule wiadomości.
Kandydaci powinni również zapoznać się z Informacją stanowiącą wykonanie obowiązku określonego w art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Wydział Zatrudnienia w Instytucjach i Organizacjach Międzynarodowych
Nabór na stanowisko kierownicze w Radzie Państw Morza Bałtyckiego
· Zastępca Dyrektora Generalnego Sekretariatu Rady Państw Morza Bałtyckiego w Sztokholmie (Deputy Director General of the CBSS Secretariat)
Miejsce wykonywania obowiązków: Sztokholm, Szwecja.
Termin składania aplikacji upływa w dniu 24 listopada 2024 r.
Informacje nt. stanowiska, wymaganych kwalifikacji oraz zasad aplikowania znajdują się pod adresem: Deputy Director General of the CBSS Secretariat
Nabory na stanowiska w NATO
· Stanowisko ds. polityki obronnej (Officer, Defence Policy-241539)
Miejsce wykonywania obowiązków: NATO Bruksela, Belgia
Termin składania aplikacji upływa w dniu 24 listopada 2024 r.
Informacje nt. stanowiska, wymaganych kwalifikacji oraz zasad aplikowania znajdują się pod adresem: Officer, Defence Policy.pdf
· Stanowisko ds. kontroli finansowej (Financial Controller-241563)
Miejsce wykonywania obowiązków: NATO Bruksela, Belgia
Termin składania aplikacji upływa w dniu 24 listopada 2024 r.
Informacje nt. stanowiska, wymaganych kwalifikacji oraz zasad aplikowania znajdują się pod adresem: Financial Controller.pdf
Nabory na stanowiska w OBWE
· Stanowisko ds. politycznych (Political Affairs Officer (S2)), (MNG000019)
Miejsce wykonywania obowiązków: Podgorica, Czarnogóra
Termin składania aplikacji upływa w dniu 27 listopada 2024 r.
Informacje nt. stanowiska, wymaganych kwalifikacji oraz zasad aplikowania znajdują się pod adresem: Political Affairs Officer (S2) – OSCE Careers
· Stanowisko ds. środowiskowych (Senior Environmental Affairs Adviser (S3)), (BAH000124)
Miejsce wykonywania obowiązków: Sarajewo, Bośnia i Hercegowina
Termin składania aplikacji upływa w dniu 19 listopada 2024 r.
Informacje nt. stanowiska, wymaganych kwalifikacji oraz zasad aplikowania znajdują się pod adresem: Senior Environmental Affairs Adviser (S3) – OSCE Careers
Nabory do UNESCO
· Nabór na stanowisko Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Administracji i Zarządzania (Assistant Director-General for Administration and Management), ADM 001, Ref.cl/4486.
Miejsce zatrudnienia: Paryż, Francja
Termin składania aplikacji upływa 18 listopada 2024 r.
Szczegółowe informacje dotyczące wymogów, jakie powinni spełniać kandydaci, opis stanowiska, szacunkowe wynagrodzenie, procedury wyboru oraz tryb składania aplikacji są dostępne pod adresem: Assistant Director-General for Administration and Management Job Details | UNESCO oraz w załączniku.
Osoby, które będą brały udział w procedurze naboru proszone są o poinformowanie o niniejszym fakcie Wydział ds. Zatrudnienia w Instytucjach i Organizacjach Międzynarodowych Biura Kapitału Ludzkiego MSZ – poprzez przesłanie informacji na adres: konkursy@msz.gov.pl
„Senior Leadership Talent Pool” oraz otwarte nabory
Jednym z priorytetów Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest stałe zwiększanie poziomu zatrudnienia Polaków na szczeblu międzynarodowym. Czynnikiem, który buduje pozycję Polski w świecie, jest m.in. obecność Polaków w korpusie służby cywilnej w jednostkach tworzących system Narodów Zjednoczonych (NZ). Dlatego chcielibyśmy przybliżyć Państwu instrumenty, które zwiększają szansę na podjęcie zatrudnienia w ramach systemu NZ, z nadzieją, że zachęci to Państwa do rozważenia możliwości wzięcia udziału w procesach rekrutacyjnych prowadzonych przez poszczególne jednostki NZ.
W tym kontekście polecamy Państwa szczególnej uwadze potencjalne korzyści, które wiążą się z uczestnictwem w bazie kadrowej systemu Narodów Zjednoczonych dla kandydatów na wyższe stanowiska pn. „Senior Leadership Talent Pool” (SLTP). Zarejestrowani w STLP stanowią pulę osób, które wyrażają ogólną chęć uczestnictwa w naborach ogłaszanych przez jednostki NZ. Rekrutujący NZ posiłkują się tą pulą podczas wstępnej selekcji kandydatów i zapraszają uczestników SLTP, których kompetencje odpowiadają wymaganiom poszczególnych wakatów, do udziału w naborach na stanowiska umiejscowione w sekretariacie generalnym, komisjach regionalnych, operacjach pokojowych i operacjach w terenie (field operations), funduszach i programach, jednostkach szkoleniowych i badawczych i in. NZ. Link do rejestracji w SLTP oraz dodatkowe informacje znajdą Państwo pod adresem: https://www.un.org/sg/en/content/senior-leadership-talent-pool.
Zachęcamy do zgłaszania swoich kandydatur w naborach na pozostałe stanowiska dostępne w ramach systemu NZ. Wykaz wakatów, który znajduje się pod adresem https://careers.un.org/lbw/home.aspx?viewtype=SJ&vacancy=All, obejmuje stanowiska merytoryczne (kategorie P1-P5 – Professional and higher categories), a także administracyjne (kategoria D – General services oraz Field services). Kandydaci mogą zgłaszać się indywidualnie, po dokonaniu rejestracji na profilu INSPIRA – Human Resources Gateway: https://inspira.un.org.
Do udziału w procesach rekrutacyjnych w sposób szczególny zachęcane są kobiety, gdyż system NZ daje im zdecydowane pierwszeństwo przy obsadzie stanowisk, co ma służyć osiągnięciu parytetu płci w ONZ do 2028 roku, który jest jednym z priorytetów NZ.
Nabory na stanowiska w Programie Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uprzejmie informuje, że Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) prowadzi nabory na szereg stanowisk w wielu miejscach na świecie, w których prowadzi działalność.
Szczegółowe informacje dotyczące prowadzonych naborów oraz procedur aplikacji znajdują się na stronie UNDP Jobs.
Nabory do FAO, WFP oraz IFAD
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP uprzejmie informuje, że Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światowy Program Żywnościowy (WFP) oraz Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD) prowadzą nabory na szereg stanowisk, zarówno w Rzymie, siedzibie organizacji, jak i w kilkunastu krajach, w których te podmioty prowadzą działalność.
Szczegółowe informacje dotyczące prowadzonych naborów oraz procedur aplikacji znajdują się na stronie internetowej FAO, stronie internetowej WFP oraz stronie internetowej IFAD.
Nabory do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO)
Informacje o wolnych stanowiskach pracy w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) publikowane są na stronie internetowej organizacji: https://wipo.taleo.net/careersection/wp_2/jobsearch.ftl?lang=en, a także na stronie Urzędu Patentowego RP: https://uprp.gov.pl/pl/bip/informacja-o-naborach-na-wolne-stanowiska-pracy-w-swiatowej-organizacji-wlasnosci-intelektualnej-wipo.
Więcej informacji znajduje się na stronie MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wykaz-aktualnych-naborow-na-stanowiska-w-wipo.
Nabory do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje o trwających naborach do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.
Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (ang. Asian Infrastructure Ivestment Bank, AIIB) rozpoczął działalność w styczniu 2016 r. Polska jest jednym z 57 członków-założycieli Banku. Siedziba Banku znajduje się w Pekinie. Celem Banku jest wspieranie zrównoważonego wzrostu gospodarczego i poprawa powiązań infrastrukturalnych w Azji. Bank inwestuje w infrastrukturę i inne sektory produkcyjne. Zajmuje się także promowaniem współpracy regionalnej i partnerstwa razem z innymi instytucjami rozwoju działającymi w regionie.
Wykaz aktualnych wakatów, opisy wymaganych kwalifikacji, dodatkowe informacje oraz platforma zgłoszeniowa znajdują się na stronie: https://www.aiib.org/en/opportunities/career/job-vacancies/staff/index.html.
Nabór obserwatorów krótko- i długoterminowych na misję UE obserwacji wyborów w Kosowie 2025
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uprzejmie informuje, że w związku z wyborami parlamentarnymi w Kosowie, które planowane są na dzień 9 lutego 2025 roku, Komisja Europejska rozpoczęła nabór 18 obserwatorów długoterminowych (LTOs) i 36 obserwatorów krótkoterminowych (STOs) na misję obserwacji wyborów w tym kraju. Termin zgłoszeń w MSZ upływa 18 listopada 2024 roku.
Państwa członkowskie UE zostały poproszone o nominowanie do 3 kandydatów LTO oraz do 3 STO.
Orientacyjny czas trwania misji dla obserwatorów długoterminowych – LTOs: 16 stycznia 2025 r. (przylot do Kosowa), 20 lutego 2025 r. (wylot do Europy).
Orientacyjny czas trwania misji dla obserwatorów krótkoterminowych – STOs: 4 lutego 2025 r. (przylot do Kosowa), 14 lutego 2025 r. (wylot do Europy).
Językiem roboczym misji jest język angielski, językiem raportowania jest również język angielski. Wymagana jest znajomość języka na poziomie C1.
Warunkiem dokonania zgłoszenia do udziału w misjach obserwacyjnych organizowanych przez Unię Europejską jest zarejestrowanie się w unijnej bazie danych obserwatorów (Election Roster). Przypominamy o obowiązku aktualizacji danych w bazie.
Zgłoszenia wyrażające chęć uczestnictwa w misji należy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do 18 listopada 2024 roku na następujący adres poczty elektronicznej: kandydaci@msz.gov.pl.
Zgłoszenia przesłane po wyznaczonym terminie nie będą rozpatrywane.
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dokumenty:
· krótki list motywacyjny (maksymalnie 1 strona) uzasadniający chęć uczestnictwa w danej misji, sporządzony w języku sprawozdawczym misji i podpisany przez kandydata;
· deklarację dyspozycyjności w czasie trwania misji, podpisaną przez kandydata;
· oświadczenie o bardzo dobrym stanie zdrowia, pozwalającym na wielogodzinną pracę w ciężkich warunkach i wymagającą wysiłku fizycznego, podpisane przez kandydata (zaświadczenie lekarskie na etapie zgłaszania kandydatury nie jest wymagane);
· kopie dokumentów potwierdzających znajomość języków wymaganych w danej misji, na poziomie wskazanym w ogłoszeniu (angielski C1). W przypadku braku takich dokumentów, niezbędna jest deklaracja dot. znajomości języka. W trakcie procesu rekrutacji przedstawiciele Komisji Europejskiej mogą kontaktować się z kandydatami w celu sprawdzenia umiejętności językowych;
· zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Sprawozdanie
Uczestnik misji jest zobowiązany do złożenia sprawozdania w terminie 14 dni od daty powrotu z misji. Sprawozdanie powinno liczyć maksymalnie 2 strony i zawierać następujące elementy: krótki opis kontekstu politycznego przed wyborami, opis głównych obserwacji z wyborów oraz rekomendacji na podstawie obserwacji własnych oraz raportów misji (mission’s preliminary statements, reports), a także ocenę przebiegu misji od strony organizacyjnej, przygotowania STOs, LTOs i członków core team, a także ewentualne rekomendacje w tym zakresie.
Zachęcamy do zapoznania się z informacją na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych ws. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/misje-obserwacyjne-wyborow-ue-zasady-naboru.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, iż przedstawienie Komisji Europejskiej kandydatury na obserwatora przez Polskę nie jest równoznaczne z wyjazdem na misję. Krajowy Focal Point (MSZ) odpowiada jedynie za wstępny etap selekcji kandydatów na obserwatorów na poziomie krajowym, zaś ostatecznego wyboru dokonuje KE spośród zaproponowanych kandydatów.
Program stażowy Komisji Europejskiej
Komisja Europejska, podległe jej agencje i instytucje oferują płatne staże dla absolwentów szkół wyższych, a także dla osób studiujących co najmniej trzy lata. O odbycie praktyki lub stażu nie mogą się ubiegać osoby, które pracowały lub odbyły praktykę lub staż (trwające dłużej niż 6 tygodni) w jakiejkolwiek unijnej instytucji (agencji itp.). Czas trwania wynosi 5 miesięcy.
Terminy rozpoczęcia:
– 1 marca (okres aplikacyjny rozpoczyna się na przełomie lipca i sierpnia poprzedniego roku);
– 1 października (okres aplikacyjny rozpoczyna się w styczniu).
Dodatkowe informacje, kryteria naboru oraz zasady aplikowania znajdują się na stronie: https://traineeships.ec.europa.eu/
Odnośniki do stron organizacji międzynarodowych, które prowadzą nabory znajdują się na naszej stronie GOV.PL/DYPLOMACJA.
Zapraszamy do aplikowania!