Spokój, wyciszenie, wakacyjne tchnienie świeżości. To marzenia nie jednej osoby, której myśli nieustannie kierują się w stronę upragnionego wypoczynku. Współcześnie błogość urlopowych fantazji została zdecydowanie zaburzona i musi mierzyć się z szarą rzeczywistością wszechobecnej pandemii. Dla wielu osób informacja o znacznym spadku zakażeń staje się nadzieją na przeżycie zasłużonych wakacji.
W naszym artykule poruszamy kilka istotnych kwestii, które powinny zaciekawić każdego zainteresowanego bezpiecznym podróżowaniem.
Miejsce urlopu – im mniej turystów, tym lepiej.
Nie da się ukryć, iż okres pandemiczny, z którym każdy z nas musi się mierzyć znacząco wpłynął na wiele aspektów naszego życia. Wszystkie myśli i plany odnośnie jakichkolwiek poczynań muszą być rozpatrywane pod kątem pandemii. Szczególnie widać to teraz, podczas trwających już urlopów i wakacyjnych wyjazdów. Wiele osób ze względów bezpieczeństwa decyduje się na podróże w miejsca, które nie pociągają za sobą tłumów. Sami eksperci zalecają unikania zatłoczonych terenów i sugerują, aby kierować się w miejsca bardziej odludne. Jednakże jest to tylko jedna z wielu kwestii wakacji w czasie pandemii COVID-19.
Zasady bezpieczeństwa sanitarnego w Polsce i za granicą w czasie wakacji.
Sytuacja epidemiologiczna zupełnie zaburzyła spokój i radość, które można czerpać z letnich podróży. W trosce o własne zdrowie, jesteśmy zmuszeni przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Jednym z bardziej oczywistych aspektów reżimu sanitarnego jest obowiązek zakładania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. W Polsce, wedle najnowszych zaleceń powinniśmy zachowywać co najmniej 1,5m odstępu od osób nie należących do naszego gospodarstwa domowego. Rozsądnie jest unikać zatłoczonych miejsc i przebywać jedynie w grupie osób, z którymi jesteśmy na wakacjach.
Dbajmy nie tylko o siebie, ale też i o innych. Jeśli kichamy lub kaszlemy starajmy się zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Regularnie dezynfekujmy dłonie i nie dotykajmy nimi często twarzy jeżeli nie zachodzi ku temu potrzeba.
Jak wygląda powrót do Polski zza granicy?
Powrót do Polski z krajów nie należących do Strefy Schengen i państw nie będących członkami Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) wiąże się z obowiązkiem odbycia kwarantanny. Test wykonany w kraju, z którego wracamy nie jest w stanie nas z niej zwolnić, jednakże po upływie 7 dni od czasu powrotu zza granicy istnieje możliwość wykonania w Polsce testu PCR, którego negatywny wynik zdejmie z nas konieczność dalszego odbywania kwarantanny. Jeżeli podróżni wracają z państw należących do Strefy Schengen oraz EFTA i posiadają aktualny negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego wykonanego na 48 godzin przed powrotem do Polski lub wykonanego na 48 godzin po powrocie do Polski – są zwolnieni z kwarantanny. Wolne od kwarantanny są również osoby, które w pełni zaszczepiły się przeciw wirusowi COVID-19, a od czasu ich szczepienia upłynęło co najmniej 14 dni oraz osoby, które odbyły pełną izolację w warunkach domowych lub hospitalizację spowodowaną zakażeniem wirusem COVID-19, nie później niż 6 miesięcy przed powrotem do kraju. Kwarantanny nie muszą odbywać dzieci poniżej 12 roku życia, których opiekunowie są zaszczepieni.
Państwa zwalniające z konieczności wykonania testu i odbycia kwarantanny.
Aktualnie nie wszystkie państwa wymagają wykonywania testu potwierdzającego obecność wirusa COVID-19. Co więcej, liczne kraje nie nakładają na nas obowiązku odbycia kwarantanny, tym samym umożliwiając swobodne korzystanie z wyjazdu. Do takich państw należą m.in. Albania, Cypr, Czarnogóra, Niemcy, Macedonia, Rumunia, Hiszpania etc. Kraje, które zwalniają nas z obowiązku wykonania testu i odbycia kwarantanny stają się głównym obiektem wakacyjnych zainteresowań podróżujących, szczególnie tych, którzy boją się sposobu w jaki przeprowadzany jest test.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Wszelkie aktualne informacje i zalecenia dotyczące Koronawirusa można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021”.
Autor Aleksandra Grzyb
Źródła artykułu:
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,wakacje-w-czasie-epidemii-koronawirusa–jak-byc-bezpiecznym-nad-morzem-,artykul,08699842.html
https://www.travelplanet.pl/blog/covid-19-aktualne-informacje-dla-podrozujacych/
https://rankomat.pl/turystyka/gdzie-mozna-latac-z-polski-bez-testow-i-kwarantanny