GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA RODM KIELCE #13

#13 10-14 maja 2021

Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli
W poniedziałek 10 maja br. odbyło się posiedzenie Rady ds. Zagranicznych w Brukseli. Wśród tematów pojawiły się stosunki transatlantyckie, zaangażowanie UE w regionie Bałkanów Zachodnich, a także dyskusja z pełnomocnikiem prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerrym.
Minister Rau zwrócił uwagę na utrzymujące się na Białorusi represje wobec społeczeństwa, które wymagają właściwej reakcji ze strony UE. Minister Rau również podkreślił konieczność prowadzenia przez UE adekwatnej polityki wobec Rosji, natomiast odnośnie Bałkanów Zachodnich, Rau podkreślił, że nadrzędnym celem polityki UE powinno być przystąpienie do UE wszystkich krajów Bałkanów Zachodnich.

Wideokonferencja sekretarza stanu Szymona Szynkowskiego vel Sęka
Sekretarz stanu Szymon Szynkowski vel Sęk wziął udział w wideokonferencji ze stałym sekretarzem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Malty Christopherem Cutajarem. Na 23 października 2021 r. przypada 50. rocznica nawiązania polsko-maltańskich stosunków dyplomatycznych. W związku z tym Stały Sekretarz Christopher Cutajar wyraził oczekiwania na uroczyste otwarcie polskiej Ambasady w Vallettcie.
Podczas rozmowy obie strony potwierdziły wolę zwiększenia dynamiki turystycznej w okresie letnim oraz odnieśli się również do głównych kwestii z agendy europejskiej i międzynarodowej.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Rwandy
Minister Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Republiki Rwandy Vincent Biruta, rozpoczął swoją trzydniową wizytę w Polsce. Podczas spotkania w siedzibie MSZ podpisano trzy dwustronne porozumienia dotyczące współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, cyberbezpieczeństwa i regularne konsultacje polityczne w ramach działalności MSZ obu krajów.
Podczas spotkania omówiono również rolę Rwandy w regionie i na forum Unii Afrykańskiej. 

Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Rumunii
Prezydent RP Andrzej Duda odbył wizytę w Bukareszcie, gdzie spotkał się z Premierem Rumunii Florinem Citu,a  następnie z przewodniczącymi Senatu i Izby Deputowanych. Podczas wizyty w Bukareszcie Prezydent RP poruszył sprawę tego, jak wpisać Inicjatywę Trójmorza w plany pobudzenia gospodarek po pandemii, jak koordynować aktywność Polski i Rumunii w tym zakresie,  jakie inwestycje będą prowadzone wspólnie.
Prezydent Andrzej Duda wraz z Prezydentem Rumunii Klausem Wernerem Iohannisem wzięli udział w ćwiczeniach wojskowych „Justice Sword 21”.

Spotkanie B9: relacje
Prezydent RP na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Rumunii podziękował za zaproszenie do Bukaresztu oraz za zorganizowanie spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki, a także wyraził nadzieję, że trudny czas pandemii dobiega końca i przychodzi czas, „w którym należy bardzo dynamicznie starać się zintensyfikować zarówno współpracę polityczną, jak i gospodarczą”. 
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że obaj Prezydenci opowiadają się za intensyfikowaniem współpracy gospodarczej. Prezydent wyraził również zainteresowanie współpracą energetyczną pomiędzy Polską a Rumunią.

Szczyt UE27-Indie
W dniu 8 maja odbyło się wirtualne spotkanie kierownictwa UE i przywódców jej wszystkich państw członkowskich z premierem Indii.
Podczas szczytu ogłoszono wznowienie negocjacji umowy o wolnym handlu. Uruchomiono Partnerstwo na rzecz sieci połączeń UE-Indie.  Strony zapowiedziały również współpracę podczas reformy WHO i WTO.

Prezydent Bułgarii rozwiązał parlament
Prezydent Bułgarii Rumen wydał we wtorek dekrety o rozwiązaniu parlamentu, jednocześnie powołał gabinet tymczasowy, który będzie pełnił władzę aż do wyborów, które odbędą się 11 lipca.
Na czele rządu tymczasowego stoi generał rezerwy Stefan Janew. Część członków rządu tymczasowego są członkami poprzedniego gabinetu, powołanego przez Radewa w 2017 roku. 

Prezydent USA chce bliższej współpracy z sojusznikami w Europie Środkowej 
Podczas wirtualnego szczytu państw Bukareszteńskiej dziewiątki Prezydent Biden wyraził chęć bliższej współpracy z sojusznikami w Europie Środkowej. 

Białoruskiej opozycjonistce grozi do 12 lat więzienia
Białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa została oskarżona o wezwania do działań przeciwko bezpieczeństwo państwa, spisek w celu przejęcia władzy i utworzenie organizacji ekstremistycznej i kierowanie nią. Grozi jej do 12 lat więzienia, podobne zarzuty ciążą również na innych współpracownikach

Opracowała Agnieszka Kowalska
Źródła:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja
https://www.gov.pl/web/premier
https://www.pism.pl/
https://www.prezydent.pl/
https://www.pap.pl/

Kamil Kołbuc

Leave a reply