Powiat włoszczowski znajduje się w zachodniej części regionu świętokrzyskiego. W skład powiatu wchodzi 6 gmin. Jego znaczna część położona jest w Niecce Miechowskiej. Ośrodkiem powiatu włoszczowskiego jest miasto #Włoszczowa.
Zapiski historyczne na temat Włoszczowy pochodzą z XIV oraz XV wieku. Gródek powstał w 1389 r. kiedy to miejscowość przeszła na własność marszałka koronnego Dymitra z Goraja, a później kasztelana Piotra z Radomia. Przez wieki Włoszczowa zmieniała swoich nabywców, a jej terytorium miało coraz większy zasięg.
W wieku XVII we Włoszczowie osiedlili się Żydzi. W roku 1655 włoszczowskie podzamcze gościło króla Jana Kazimierza, co w konsekwencji przyniosło spustoszenie miasta przez Szwedów.
31 października 1943 r., dwudziestu dziewięciu mieszkańców Włoszczowy zostało zamordowanych przez Niemców – ten dzień nazwano Krwawą Niedzielą. 16 stycznia 1945 r. Włoszczowa została wyzwolona spod okupacji niemieckiej.
W roku 1984 we Włoszczowie doszło do dwutygodniowego strajku młodzieży szkolnej, walczącej o zawieszenie krzyży w salach lekcyjnych.
Dziś miasto liczy ponad 10 tys. mieszkańców, a jego powierzchnia obejmuje 30,17 km2
Co warto odwiedzić w regionie?
Grodzisko we Włoszczowie – kopiec św. Jana. Są to relikty mieszkalno-obronnej siedziby możnowładczej. Kopiec położony jest wśród włoszczowskich łąk. Na szczycie usypiska znajduje się kamienna figura z drugiej połowy XVIII wieku. św. Jana Nepomucena, chroniącego przez powodzią oraz utopieniem.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kurzelowie zbudowany około roku 1360 z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego. Kościół dawniej był siedzibą kapituły kolegiackiej. W kościele warto zwrócić uwagę między innymi na gotycką mosiężną chrzcielnicę z 1414 roku, nagrobek Marianny Baranowskiej z około 1632 czy też obrazy ołtarzowe z XVII i XVIII wieku.
Dwór w Ludyni pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Został rozbudowany w wieku XIX. Posiadłości w XV wieku były własnością rodu Szafrańców. Dwór w całości jest drewniany. Jego dawną świetność przywrócił mu obecny właściciel. Dwór pojawił się na ekranie takich filmów jak Syzyfowe Prace oraz Przedwiośnie Żeromskiego.
Wiatrak w Krasocinie stoi na niewielkim wzgórzu. Został zbudowany w 1920 roku przez miejscowego młynarza. Wiatrak szczęśliwie ocalał burzliwy okres wojny. W 1981 roku Feliks Rak otworzył w wiatraku Muzeum Chleba. Po 20 latach wiatrak odzyskał skrzydła mające rozpiętość 15 metrów!
Spichlerz w Kluczewsku zbudowany został w pierwszej połowie XIX wieku. Jego ujmująca konstrukcja – nieprzypominająca spichrza, daje pozytywne wyobrażenie o wyglądzie całego zespołu dworsko – parkowego w okresie jego świetności
Zachęcamy do zwiedzania!
Autor: Agnieszka Kowalska
***Fotografie pochodzą z serwisu Wikipedia.