Relacja z seminarium nt. „Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”

Paweł Zyzak był najmłodszym z najbardziej popularnych historyków w Polsce. Zasłynął swoją pracą magisterską na Wydziale Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod opieką prof. Andrzeja Nowaka opublikowaną przez Wydawnictwo Arcana blisko 10 lat temu. Była to praca zatytułowana „Lech Wałęsa. Idea i historia.” Gospodarz przypomniał także, że nasz gość jest na otwartym spotkaniu w Kielcach po raz trzeci.
Po wstępie ponad godzinną prelekcję przedstawił nasz gość, Paweł Zyzak, który omówił swoją najnowszą książkę „Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce”, będącą owocem blisko 4 lat pracy przeglądania archiwów amerykańskich. Głównym celem amerykańskiej polityki było utrzymanie spokoju w Polsce tak, by ektrema Solidarności nie doszła do władzy. Najważniejszą postacią przemian w Polsce był ambasador USA w Polsce, John Davies. Dzięki niemu Amerykanie doskonale byli zorientowani z kim w Polsce rozmawiać by zrealizować swoje założenia.
To dzięki wsparciu z USA realizowanego przez Johna Daviesa mogło dojść do wybrania Wojciecha Jaruzelskiego na Prezydenta, a Czesława Kiszczaka na Premiera Polski w 1989 roku – misja tworzenia rządu przez Kiszczaka nie powiodła się. Ostatecznie cały proces transformacji został przeprowadzony przez grupę Geremka z Lechem Wałęsą, jako kandydatem na następcą na funkcji Prezydenta RP.
Jedyną alternatywą była grupa Solidarności Walczącej z Kornelem Morawieckim na czele. Jednak ludzie, którzy przejęli kontrolę nad Solidarnością ostatecznie wygrali.
Poważnym problemem są zaszłości związane nie tylko ze współpracą z poprzednim systemem, ale także pieniądze, które szły szerokim strumieniem z USA do Polski i nikt z obdarowanych się z nich nie rozliczył. Element finansowy to główny zwornik w milczeniu na ich temat z każdej ze stron. Tego tematu nie porusza ani IPN, ani tandem Gazety Wyborczej i TVN. To jest temat tabu dla mainstreamu medialnego i politycznego.
Nagranie ze spotkania można zobaczyć na naszej stronie http://rodm-kielce.pl/multimedia/ lub na naszym kanale Youtube https://www.youtube.com/channel/UCBtwj0zEnCi5OkRzqb0ED-Q/videos

Komentowanie jest wyłączone.