GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA #10

GEOPOLITYCZNY PRZEGLĄD TYGODNIA RODM KIELCE
#10 19 – 23 kwietnia 2021

Rozmowa Ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Wietnamu
Minister Rau odbył rozmowę telefoniczną z szefem dyplomacji Wietnamu Bui Thanh Son. Wśród tematów pojawiły się kwestie rozwijania relacji dwustronnych – politycznych i gospodarczych. 
Minister Rau podkreślił, że polskie firmy i instytucje edukacyjne są coraz bardziej zainteresowane współpracą z Wietnamem.
W 2020 r. wartość obrotów handlowych między Polską a Wietnamem osiągnęła 3,73 mld USD.

Spotkanie Ministra Raua i wiceministra Przydacza z Sekretarz Generalną OBWE
Podczas spotkania głównym tematem były poczynania Rosji w związku z aktywnością wojskową wzdłuż granic z Ukrainą. 
Wiceminister Przydacz podkreślał również, że sytuacja praw człowieka na Białorusi powinna zajmować istotne miejsce w agendzie OBWE. Omówiono również sytuację wokół Górskiego Karabachu.
W 2022 roku Polska przejmie rolę przewodnictwa w OBWE.

Seminarium państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii
W środę 21 kwietnia odbyło się Seminarium państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii poświęcone konektywności. Gospodarzem spotkania była Ambasada RP w Tokio, we współpracy z japońskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Uniwersytetem Josai. 
Wiceminister Jabłoński wskazał na najważniejsze priorytety, związane z rozwojem infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej.
Seminarium było okazją do promocji Inicjatywy Trójmorza, wiceminister Paweł Jabłoński przybliżył uczestnikom spotkania główne cele i założenia współpracy tej Inicjatywy.

Polsko-filipińskie konsultacje polityczne
Głównym tematem środowej wideokonferencji wiceministra Marcina Przydacza z i Elizabeth P. Buensuceso były relacje dwustronne. Omówiono również współpracę obu krajów na forach międzynarodowych i wybrane zagadnienia regionalne i globalne. 
Ministrowie omówili perspektywy kontaktów wysokiego szczebla oraz rozwoju współpracy w obszarze handlu i inwestycji, obronności, edukacji oraz wymiany stypendialnej i kulturalnej.

Polsko-serbskie konsultacje ws. dyplomacji ekonomicznej
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński i jego serbski odpowiednik Vladimirem Mariciem odbyli w czwartek wideokonferencję, podczas której zwrócono uwagę na praktyczne aspekty funkcjonowania dyplomacji gospodarczej oraz aktywności polskiej służby dyplomatycznej w obszarze promocji polskich firm, produktów i usług. Strona serbska zwróciła się do Polski o podzielenie się naszymi doświadczeniami w tym zakresie z uwagi na trwający w Serbii proces przebudowy dyplomacji ekonomicznej.

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021
W dniach 21-23 kwietnia odbyła się II edycja szczytu klimatycznego TOGETAIR 2021. Podczas Szczytu zostały omówione konsekwencje zmian klimatycznych, sprawiedliwa transformacja oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem. Trzeci dzień szczytu swoim wystąpieniem rozpoczął premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że rząd zobowiązuje się do zrealizowania celów polityki klimatyczno-energetycznej w toku sprawiedliwej transformacji.

Spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Republiki Słowenii Janezem Janšą
Podczas spotkania Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że prezydencja słoweńska przypada w kluczowym dla Unii Europejskiej momencie. Głównymi priorytetami prezydencji Słowenii w Radzie UE będą m. in.: zapobieganie skutkom pandemii COVID-19, prace nad Nowym Paktem w sprawie Migracji i Azylu, cyberbezpieczeństwo,kwestie klimatyczne.
Rozmowy dotyczyły też procesu rozszerzenia Unii Europejskiej. 

Wydatki obronne w USA
Administracja Prezydenta USA Joe Bidena przedstawiła zarys wniosku budżetowego na 2022 r., w którym przewiduje 715 mld dol. dla Departamentu Obrony, 38 mld na inne wydatki związane z obronnością, głównie utrzymanie głowic jądrowych przez Departament Energii. Administracja Joe Bidena na pierwszym miejscu bierze pod uwagę zagrożenie ze strony Chin, na drugim zaś zapowiada działania na rzecz odstraszania Rosji.

Czeski rząd wydalił rosyjskich dyplomatów
W dniu 17 kwietnia br. czeski rząd ogłosił wydalenie 18 rosyjskich dyplomatów zidentyfikowanych jako szpiedzy. Na decyzję premiera  Andreja Babiša miał wpływ raport Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa. Według czeskich służb Rosja jest odpowiedzialna za dwa wybuchy w składach amunicji w Vrběticach na południu Czech, w wyniku których zginęło dwóch czeskich obywateli. Rosja zaprzeczyła, jakoby była powiązana z wybuchami w Vrběticach i uznała czeskie działania za prowokacyjne. 

Rosja wydala polskich dyplomatów
MSZ Rosji uznało pięciu pracowników ambasady RP za osoby niepożądane, do 15 maja mają opuścić Rosję. 

Śmierć prezydenta Czadu 
Prezydent Czadu Idriss Déby zmarł 20 kwietnia br. w wyniku ran odniesionych podczas starcia antyrządowych rebeliantów z oddziałami państwowych sił zbrojnych, które wizytował. Władzę objęło wojsko, które ogłosiło nowym przywódcą syna prezydenta zapowiadając wybory za 18 miesięcy.

Opracowała Agnieszka Kowalska
Źródła:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja
https://www.gov.pl/web/premier
https://www.pism.pl/
https://www.prezydent.pl/
https://www.pap.pl/

Admin

Leave a reply